• Učíme se, tvoříme, poznáváme, sportujeme, spolupracujeme
    Učíme se, tvoříme, poznáváme, sportujeme, spolupracujeme

Skupinová mobilita

Napsal(a)

Expedice do Francie 19. – 25. 5. 2024

Díky programu Erasmus+ měli čtvrťáci pro první stupeň neobvyklou příležitost vyjet na zájezd do Francie. Už v Praze získali mnoho zkušeností, protože aby byli vybráni, museli zpracovat několik projektů. Vyzkoušeli si zacházení s animačním programem, práci ve skupině, psali dopisy v angličtině a připravovali také prezentace o své zemi a škole.

Po cestě do Francie jsme se zastavili ve Švýcarském Lausanne v Olympijském muzeu. Kolem něj se rozprostírá krásný olympijský park s mnoha sochami olympioniků, dokonce jsme viděli i Emila Zátopka. V muzeu jsme měli příležitost vyzkoušet si některé disciplíny a porovnat své výkony s těmi rekordními.

Bydleli jsme v městečku Yenne v oblasti Horního Savojska. Naše škola prostřednictvím Erasmu spolupracuje se základní školou v Saint Baldoph, do které jsme tři dny chodili a děti se učily s francouzskými dětmi. Hned první den nás ve škole mile přivítali na assembly. Zazpívali nám svou hymnu a my zpívali tu naši. Na závěr jsme si společně zatančili. Děti byly rozděleny do šesti tříd po čtyřech, ve kterých se zapojily do výuky, procvičily si angličtinu a někteří i francouzštinu, a hlavně se seznámily s novými kamarády. Ve třídách žáci představili své prezentace o České republice. Někteří měli připravené i kvízy o naší zemi. Všem se prezentace moc povedly a sklidili velký úspěch. Poslední den nás ve škole přivítali na školní zahradě a společně jsme si zatančili dva lidové tance. Všichni si mezi francouzskými žáky našli kamarády a procvičili si svou angličtinu.

Kromě zkušeností ze školy měly děti možnost poznávat Savojsko. Během týdne jsme vyráželi na mnoho výletů. Koupali jsme se u průzračného jezera Lac du Bourget s nádhernými výhledy na okolní hory. Prošli jsme si městečko Aix les Bains, nedaleko kterého se jezero nachází. Navštívili jsme Savojské Benátky neboli městečko Chanaz. Svou přezdívku dostalo díky kanálu Savièrez, který jím protéká. Kanál spojuje řeku Rhônu s jezerem Lac du Bourget a stojí na něm nejfrekventovanější zdymadlo ve Francii. To jsme si sami vyzkoušeli při plavbě na parníku. Nad městečkem stojí historický mlýn z 19. století na ořechový olej a další produkty z ořechů.

Další výlet směřoval ke gotickému klášteru Hautecombe. Od něj jsme měli možnost pozorovat jezero Lac du Bourget z jiného úhlu. Stihli jsme se projít i po městečku Yenne, ve kterém jsme bydleli. Dostali jsme se také do největšího města v okolí, Chambéry. Přezdívá se mu město „Čtyř bez zadků“ díky kašně s bustami čtyř slonů na náměstí. Zde jsme navštívili Savojské muzeum, ve kterém jsme se dozvěděli něco o historii Francie i samotného Savojska.

Většinu týdne nám počasí krásně vycházelo, svítilo sluníčko a bylo teplo, ale zastihl nás i déšť a bouřky. I když si z Francie odvážíme hlavně hezké zážitky, museli jsme se poprat i s horšími chvílemi. Několik dětí postihly bolesti břicha a zvracení a nevyhnulo se to ani paní učitelkám.

Francie v nás zanechala ty nejlepší dojmy, ať už to byly zážitky z přírodních krás, milých setkání nebo skvělé kuchyně, a nepochybně se tam budou všichni rádi vracet. A v neposlední řadě děti na vlastní kůži poznaly, že učit se cizím jazykům dává smysl.

 

                Zapsala: Evelína Petrů, 9.C     

            

Naposledy změněno středa, 26 červen 2024 08:40

Kontaktní informace

Třídní učitel
Mgr. Alice Šarešová
E-mail: saresova@horackova.cz

zobrazit kontakty na školu