Projekt Terezín

Žáci 9. ročníku každoročně navštěvují Památník Terezín, který vznikl v místech utrpení desetitisíců lidí, původně jako Památník národního utrpení. Návštěva památného místa je součástí vzdělávacích aktivit věnovaných výuce dějin 2. světové války.

Terezín byl založen jako pevnost na konci 18. století. Terezínská opevnění postupně zastarala a po ztrátě vojenské funkce upadla v zapomenutí. V nedávné minulosti Terezín ve vědomí veřejnosti znovu ožil jako tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí, kteří zde zahynuli v době nacistické okupace naší vlasti.

V České republice je jedinou institucí svého druhu. Jeho posláním je uchovávat památku obětí perzekuce v letech nacistické okupace, rozvíjet muzejní, výzkumnou a vzdělávací činnost, jakož i pečovat o místa spojená s utrpením a smrtí desetitisíců obětí vlády násilí.

Exkurze se uskutečňují díky spolupráci s Památníkem Terezín. Pro žáky je připraven bohatý program: přednáška opronásledová­ní Židů ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století, prohlídka města Terezín včetně Muzea ghetta, židovského hřbitova a krematoria, s průvodcem Památníku, workshop, prohlídka Malé pevnosti. Také prohlídka ravelinu č.18 a podzemí s průvodcem Klubu vojenské historie je pro žáky mimořádným zážitkem.

Věřím, že si žáci z dvoudenní exkurze odnášejí spoustu nezapomenutelných zážitků a poznatků, které využijí nejen v dalším vzdělávání, ale i v osobním životě.

Naposledy změněno pondělí, 17 říjen 2022 22:53